
Máloktorý LEGO® maniak má doma jeden-dva sety. A tak sa tipy, ako skladovať lego kocky určite zídu.
Podľa štatistík vlastní v priemere každý človek na svete 62-84 kociek LEGO. Ak vezmeme do úvahy, že polovica obyvateľov planéty ani len netuší, čo to LEGO je, zo vzorky vyradíme aj novorodencov a väčšinu dospelej populácie, počet kociek na hlavu sa slušne znásobí. Čo si budeme rozprávať, skúsenosti s tým má väčšina rodičov aj na Slovensku.
Keď raz dieťa prepadne LEGO mánií, skladovanie stavebnice začína byť horúcou témou. Otázky zúfalých mamičiek (V čom máte lego???, Ako upratujete lego? a podobne) sú hitom rodičovských fór. Ponúkame prehľad najbežnejších praktík, spolu s plusmi a mínusmi.
4 najbežnejšie možnosti v čom skladovať LEGO® kocky. (platí aj pre LEGO DUPLO®).
- Hlavný a najbežnejší spôsob je skladovanie v plastovej krabici. Papierová krabica je tiež riešenie ale pri detskej manipulácií obvykle dlho nevydrží. Do tejto kategórie patria aj rôzne koše na hračky, šuflíky či využitie populárneho úložného systému IKEA Trofast.
+ plastové krabice sú lacné a bežne dostupné
– deti v snahe nájsť to čo potrebujú krabice pri hre zväčša vysypú
– ťažko sa premiestňujú
- Vak na lego – hračkovak. Podložka na hranie, úložné riešenie a cestovná taška zároveň. Zväčša bývajú vyrobené z bavlny alebo polyestru (tieto sú vhodné aj do exteriéru a práčky). Tie kvalitné majú naviac bočnice, ktoré udržia kocky na mieste aj pri aktívnom stavaní.
+ vďaka otváraniu do kruhu majú deti prehľad o obsahu a nevysýpajú ho
+ vak slúži aj ako podložka na hranie
+ dá sa jednoducho vziať zo sebou kamkoľvek treba, detský kútik je tak stále s vami- vyššie náklady ako obyčajná plastová krabica

- Krabice s predelovačmi. Dobre poslúžia krabice z domácich či kreatívnych potrieb, krabice na šróby a klince, mincovníky.
+ už samotné tiredenie podporuje jemnú motoriku- vhodné predovšetkým na malé súčiastky
– pri väčších krabiciach rovnaký problém ako pri bode 1
– vyžaduje dôslednosť a trpezlivosť
- Lego stolíky, lego miestnosti a podobne. Realizovateľné, pokiaľ máte kreatívneho ducha (alebo známeho) či miestnosť naviac.
+ poskytujú úložné riešenie a priestor na stavanie zároveň- fixujú dieťa na jedno miesto
– obmedzujú kreativitu (tvarom, veľkosťou, prevedením)
Osvedčené spôsoby, ako triediť LEGO:
- Podľa farby. Spôsob, ktorý lahodí oku. Vďaka nemu sa ocitnete v radostne prehľadnom farebnom svete. Je vhodný, ak vaše deti radi budujú monochromatické stavby, prípadne preferujú iba niektoré odtiene. Ak sa vám tento spôsob páči, pripomíname, že LEGO kocky sú momentálne dostupné v 53 farbách.
- Podľa tvaru. Kocky sú triedené podľa tvaru – jednotky tam, šestky sem, okná a dvere spolu, kolesá tiež… Spôsob preferovaný „majstrami staviteľmi“, ktorý majú o svojom výtvore jasno od začiatku. Na farbe obvykle nezáleží, veľký borci však môžu spojiť obe triedenia a mať tvary naviac roztriedené aj podľa farieb.
- Podľa setov. Súčiastky z každého setu putujú spolu s návodom do samostatného sáčku alebo krabice. Teda, ak sú vaše deti schopné nepostrácať ich už pri prvom skladaní. Z nášho pohľadu najnevhodnejší spôsob, ktorý potláča voľné stavanie a kreativitu. Vhodný skôr pre zberateľov ako skutočných staviteľov.
- Netriediť. Ako rodičia 3 detí máme skúsenosť, že nech sa my, rodičia, rozhodneme pre akékoľvek organizovanie kociek, pokiaľ ich netriedime samy, skončia kocky vždy nahádzané na jednej kope.
My netriedime. Našim deťom vyhovuje prehrabávanie sa masou rôznych kociek a zapochodu vymýšľať na čo použijú tú krásnu zubatú súčastku, čo práve náhodou našli. Aby sme ich kreativitu podporili, máme náš, slovenský hračkovak. Je navrhnutý tak, aby rozvíjal v deťoch kreativitu a podporoval hranie, ale aj samostatnosť a zmysel pre poriadok či povinnosti. Kocky máme v ňom tak vždy upratané a pripravené na hru.