Doprava zadarmo pri objednávke nad 90 € v rámci SR.
Sledujte nás:

Ako naučiť deti upratovať a nezblázniť sa z toho?

“Ak si tie hračky okamžite neupraceš, strčím ich všetky do jedného vreca a vyhodím!”
Poznáte to? Naše mamy to kedysi hovorili nám a dnes to veľa z nás „skúša” aj na svojich vlastných potomkov. Zdá sa, akoby neporiadok a deti k sebe jednoducho neoddeliteľne patrili.

Čo s tým? Dodržať, čím sa v návale hnevu vyhrážame? Zmieriť sa s permanentným neporiadkom? Alebo pokorne za našimi deťmi “popoluškovať”? Naučiť dieťa poriadkumilovnosti je jedna z najťažších, ale zároveň aj najdôležitejších úloh rodiča. Nejde totiž len o upratovanie.

PhDr. Martina Bačová, klinická psychologička, s ktorou sme pracovali aj na našich hračkovakoch, to vysvetľuje takto: „Tým, že sa dieťa učí vytvárať a udržiavať poriadok, získava nové zručnosti a kompetencie. Je to jeho prvé stretnutie sa s prácou a povinnosťami, ktoré z nej vyplývajú. Učí sa preberať zodpovednosť za to, čo vykonáva. Vytvára si úctu k veciam, ktoré prestávajú byť len obyčajným spotrebným prostriedkom. Tým, že sa dieťa o (svoje) veci stará, uvedomuje si ich hodnotu ale aj hodnotu námahy. Viac si váži samého seba ale aj ostatných.“

Veľká pravda. A ak to vaše deti nenaučíte vy, nenaučí ich to už asi nikto.

Výchova detí k poriadkumilovnosti:

Kedy začať?

Všetci rodičia chcú svojim deťom dopriať bezstarostné a hravé detstvo. Dobromyseľná veta: “Ale veď na to je ešte maličký/maličká..” nám však často znemožní chopiť sa ideálnej príležitosti vštepovať dieťatku správne návyky, keď je na to práve ten najvhodnejší čas.
Takto je to aj s upratovaním. Odkladáme to, vravíme si, že je na to ešte priskoro, no v skutočnosti je za tým často len krátkozraká rodičovská pohodlnosť. Je predsa oveľa ľahšie a rýchlejšie upratať všetko za dieťa, ako učiť ho, aby to po sebe urobilo samé, však? No týmto prístupom len naše ratolesti utvrdzujeme v tom, že za nich takéto nepríjemné povinnosti napokon vždy urobí niekto iný. A keď neskôr ich aktívnu pomoc už naozaj potrebujeme, narážame na stenu neochoty.
Kedy je ten správny čas na výchovu k poriadkumilovnosti?

Odborníci sa zhodujú na tom, že začať treba medzi 24 a 36 mesiacom. Už v tomto veku je dieťatko fyzicky aj mentálne dostatočne zrelé na to, aby prevzalo zodpovednosť za najjednoduchšie upratovacie úlohy, ako je ukladanie hračiek. Čo ďalšie deti zvládnu oveľa skôr, než by ste si možno mysleli?

  • 3 – 4 roky: Dieťatko si vie odniesť špinavú bielizeň do koša, pomáhať vám s upratovaním postele, samostatne sa obliecť (obzvlášť do nohavíc na gumičku a topánok so suchým zipsom). Vie nasypať potravu psíkovi či zajačikovi, vykonávať osobnú hygienu (zúbky ale po nich predsa len ešte radšej dočistite).
  • 4 – 5 rokov: Dieťatko si zvláda odnášať špinavý riad, s ručným vysávačom po sebe zvláda povysávať omrvinky. Zalieva kvietky a odnáša po sebe do koša odpadky (správny čas uviesť dieťatko do základov separácie, ktorú môžete poňať ako zábavnú hru!)
  • Od 6 rokov: Dieťa už dokáže pozametať aj povysávať, prestrieť stôl, pripraviť si jednoduché pokrmy (cereálie na raňajky, sendvič na desiatu). Môže začať pomáhať s umývaním riadu, vie byť nápomocné pri prácach v záhradke aj na dvore. S nástupom do školy sa učí mať vždy na poriadku aj školské pomôcky.
  • Od 8 rokov: Deti už zvládajú ovládanie jednoduchých domácich spotrebičov, ako je umývačka riadu či práčka. Dokážu samostatne vyvenčiť psíka, zbehnúť do večierky pre chýbajúce potraviny, vyložiť a potriediť nákup. Čo je však najdôležitejšie – upratovanie a poriadok by už pre nich mali byť v tomto veku prirodzenou súčasťou života, o ktorej netreba viesť každodenné argumentačné vojny!

Tajomstvo úspechu spočíva v správnom načasovaní a konzistentnosti. Tu je zopár užitočných tipov, ako úspešne rozbehnúť upratovacie návyky s vaším juniorom.

Upratovanie pre začiatočníkov: Ako na to?

V skratke – trpezlivo, láskavo, ale nekompromisne! Podľa hesla “učenie hrou” treba prvé upratovanie, samozrejme, poňať ako zábavu. Učte dieťatko roztriediť si plyšové zvieratká od stavebníc, bábik či autíčok. Chýba tomu “šťava”? Vezmite si na pomoc kuchynské minútky a skúste, či dieťatko dokáže splniť úlohu v časovom limite! Buďte konzistentní a dôslední, no nevyžadujte, aby bolo všetko hneď dokonalé. Zapodievanie sa malichernosťami môže dieťa zbytočne demotivovať.
Nezabudnite ani na pochvalu – pre malé dieťa je mamin úsmev a kompliment tou najlepšou odmenou aj motiváciou! Nemajte hneď veľké oči, začnite s maličkosťami, ktoré dokážete robiť naozaj pravidelne. Výchovný efekt každodenného mini-upratovania je neporovnateľne väčší, ako efekt nárazovej “kompletky” raz za mesiac! Je tiež múdre dať takejto aktivite pevné miesto vo vašom dennom harmonograme – vytvárate tak silný a stabilný návyk, ktorý bude pre malého človiečika čoskoro úplnou samozrejmosťou.

Aby bolo upratovanie hračka.

Nesmierne dôležité je aj to, aby ste svojmu malému upratovačovi vytvorili podmienky, v ktorých bude svoje úlohy môcť spĺňať efektívne a samostatne. Vynikajúcim pomocníkom je úložný box na hračky, akým je náš hračkovak JuicyMonster. Je navrhnutý tak, aby s ním dokázalo manipulovať už dvojročné dieťa. Je ľahký, výborne sa prenáša, a tak doň na jeden záťah môžete pozberať hračky z celého domu. Na záver stačí jedným pohybom zatiahnuť šnúrku na kruhovom otvore – hotovo, teraz sa z neho už nič nevysype!


Hračkovak sa dá použiť aj ako podložka na hranie. Ak sa chce dieťatko vyhnúť upratovaniu, stačí hračky ponechať aj pri hre vo vaku a vyberať z neho len to, čo naozaj potrebuje. Je ideálny na stavebnice, ktoré pozostávajú zo stoviek miniatúrnych dielikov, ale skvelo poslúži aj na uschovávanie hračiek do piesku, plyšákov, loptičiek, autíčok a množstva ďalších detských predmetov. Jeho kreatívny, pestrofarebný dizajn deti priťahuje a robí tak upratovanie ešte zábavnejším a bezbolestnejším. A po tom predsa my rodičia aj naše deti túžime úplne rovnako.